Херсонській області − 80. Цікаві факти

30 Березня 2024, 21:45
Херсонська область/Наддніпрянська правда 7095
Херсонська область/Наддніпрянська правда

Херсонська область  була утворена в сталінські часи, до цього моменту  територія області входила до інших областей України. Достеменно не відомо, що  саме передувала створенню Херсонської області, які були причини, та в наслідок чого було ухвалене таке рішення. Як з історичної точки зору розглядати факт виникнення нової області?

Цілком слушною тує є позиція історика та народного депутата України Володимира В'ятровича, який вважає радянський період української історії окупацією, яку він озвучив виданню «Український тиждень» ще у 2017 році.

«З точки зору встановлення тих чи інших адміністративних одиниць і областей нічого значимого 80 або 85 років тому не відбулося. Справді, адміністративні реформи, які робилися в радянські часи, у часи Сталіна, робилися радше для посилення тоталітарного режиму», − зазначає історик.

 

Хочу розповісти про деякі факти, що відбувалися після створення області. У статті використовуються джерела та матеріали Херсонського обласного архіву.

Президія Верховної Ради УРСР утворила Херсонську область

Херсонська область була утворена указом Президії Верховної Ради УРСР від 29 березня1944 року. Надалі текст документу:

Утворити Херсонську область з центром в місті Херсоні.

До складу Херсонської області включити: місто Херсон і Білозерський, Бериславський, Великоолександрівський, Голопристанський, Горностаївський, Каланчацький, Калініндорфський, Каховський, Нововоронцовський, Скадовський, Херсонський, Цюрупинський, Чаплинський райони, виділивши їх із складу Миколаївської області;

Великолепетиський, Генічеський, Іванівський, Нижньосірогозький, Новотроїцький, Сиваський райони, виділивши їх із складу Запорізької області.

До складу Миколаївської області включити: Арбузинський, Благодатнівський, Братський, Веселинівський, Вознесенський райони, виділивши їх із складу Одеської області.

Просити Президію Верховної Ради Союзу Радянських Соціалістичних Республік затвердити цей Указ.

Вже 30 березня 1944 року  Президія Верховної Ради СРСР видала Указ про утворення Херсонської області у склад Української РСР.

Цим указом  було затверджено подання Президії Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки про утворення Херсонської області із центром у місті Херсоні.

До складу Херсонської області були включені ті райони, про які йшлося у попередньому документі.

Також, цим же указом до складу Миколаївської області були приєднані райони Одеської області. Про них також йшлося у вищезгаданому документі.

20 березня 1946 року указом президії Верховної Ради УРСР були утворені Високопільський, Верхньорогачицький та Новомаячківський райони.

Станом на перше квітня 1946  року  Херсонщина налічувала 641 тисячу осіб. Що складало  майже  86,4 %  від довоєнного на тій же самій території.

Цікаві факти

Після утворення Херсонської області Наркомфін СРСР виділив з резервного фонду  500 тис карбованців на організаційні витрати обласних установ.

Наркомсредмаш  виділив в квітні-травні  1944 року Херсонському облвиконкому та обкому КП(б)У  по 3 автомашини ГАЗ-67 за рахунок виробництва.

14 травня 1944 р. виконком обласної ради депутатів трудящих та обком КП(б)У постановив закріпити наявні приміщення для розміщення обласного комітету КП(б)У, виконкому облради депутатів трудящих та обласних організацій. Ось деякі адреси:

а) Обком КП(б)У – будинок № 34, по вул. Леніна;

б) Виконкому облради – будинок № 36, по вул. Леніна;

в) Обкому ЛКСМУ  – будинок № 13, по вул. Леніна (колишнє приміщення Горкому КП(б)У);

г) Облстатуправлінню, ОблЗУ , облфінвідділу

1. Облстатуправлінню, Держарбітражу – будинок № 9 по вул. Леніна, І-й поверх правого крила;

2. Облфінвідділу – будинок № 9 по вул. Леніна, І-й поверх лівого крила;

3. ОблЗУ – будинок № 9 по вул. Леніна, ІІ-й поверх;

д) Облоно  – будинок № 8, по вул. Суворова;

е) Облздороввідділу та аптекоуправлінню – будинок № 18, по Червонофлотській вул. та флігелі № 1-2 цього будинку;

Дітей шкіл Херсонщини  13-ти і старших років залучали  для участі в сільськогосподарських роботах

Народний Комісаріат Освіти УРСР зобов’язав керівників шкіл організувати в літній канікулярний час 1944 року всіх дітей шкіл 13 і старших років для участі в сільськогосподарських роботах.

Учнів-хлопців 8-9 класів, після повернення їх з таборів, також направляли на сільськогосподарські роботи.

Всього шкіл на початок навчального 1944/45 року  по Херсонській області – 748, які охоплюють 100 540 учнів.

Всі школи області відремонтовані, але деякі школи повністю не були засклені.

З 1-го вересня 1944 року початкові школи та 1-4 класи неповно-середніх та середніх шкіл  почали навчання.

5-6-10 класи розпочали роботу 2-го жовтня 1944 року.

Недоліки в роботі шкіл: 1) перевантаженість вчителів у зв’язку з недостачею вчительських кадрів; 2) не вистачає потрібної кількості підручників, зошитів, письмових приладів, не по всіх школах устатковані кабінети наочних посібників. Школи повністю не забезпечені паливом на зимовий період.

Виконком Херсонської обласної ради депутатів трудящих  прийняв рішення відновити  роботу Херсонського музичного училища

Станом на перше жовтня 1944 року в Херсоні та області працювали такі заклади культури:

Обласний Український музичний драматичний театр, який 23-го серпня повернувся з евакуації та приступив до роботи в Малому театрі. У репертуарі театру було 8 п’єс.

Облфілармонія нараховувала 3 бригади, якими було проведено концертів в  Херсоні – 52, прийнято глядачів ‑ 8 000 осіб. У районах проведено 96 концертів і прийнято 273 000 глядачів. Шефських концертів проведено 51.

Музична дитяча школа – учнів 116, по класу фортепіано ‑ 80 вихованців, по класу скрипки – 12, народників – 11, дошкільна група – 13 учнів.

Колгоспний драматичний театр (пересувний). У репертуарі було 5 п’єс, шефських концертів – 70, охоплено глядачів 80 000 осіб.

У Херсоні проведено 99 спектаклів, охоплено 29 000 осіб.

Колгоспний театр м. Генічеська – в репертуарі театру 8 п’єс, якими охоплено 34 000 осіб.

Будинок народної творчості нараховує в своєму веденні 50 гуртків художньої самодіяльності в Херсоні та області.

26 жовтня 1944 року  виконком Херсонської обласної ради депутатів трудящих  прийняв рішення відновити  роботу Херсонського музичного училища. Херсонська  Рембудконтора  повинна була до 15 грудня 1944 року відремонтувати приміщення музучилища, по вул. Червонофлотській 22.

8 серпня 1944 року  Херсонський облвиконком прийняв рішення про відновлення Цюрупинської (Олешківської) науково-дослідної станції освоєння Нижньодніпровських пісків.

Кіно на Херсонщині в перші місяці після  утворення області

З моменту своєї організації Херсонське обласне управління кінофікації встановило та пустило в експлуатацію кіноустановки наступних районних центрів області:  Херсон – кінотеатр «Комінтерн», Гола Пристань, Каховка, Берислав, Генічеськ, Нижні Сірогози, Нововоронцовка.

Отримані з Києва 7 комплектів звукових пересувок, які пущені в експлуатацію як сільські стаціонари в Іванівці, Великоолександрівці, Цюрупинську, Горностаївці, Каланчаку та Великій Лепетисі.

З липня по серпень  1944 року на території всієї Херсонської області було дано 437 кіносеансів.

 

Коментар
19/07/2024 Четвер
18.07.2024
17.07.2024