Херсонські громади планують нове життя: коворкінг, сирний кооператив та багато іншого

18 Березня 2024, 10:30
Програма USAID DOBRE в Херсонській області співпрацює з 12 громадами-партнерами/УКМЦ 368
Програма USAID DOBRE в Херсонській області співпрацює з 12 громадами-партнерами/УКМЦ

Програма USAID DOBRE в Херсонській області співпрацює з 12 громадами-партнерами. Частина цих громад деокуповані, вони потребують відновлення та відбудови, адже зазнали катастрофічних руйнувань. Представники Програми USAID DOBRE, які нещодавно побували в Кочубеївській та Високопільській громадах, дізнавалися про виклики, які стоять перед ТГ. Побачили стійкість та незламність людей, які, попри війну, планують жити у своїй громаді та думають про розвиток. 

Про це повідомляє Український кризовий медіа-центр.

Кочубеївська громада: якщо у 2022 році намагалися вижити, то у 2024 році прагнуть розвиватися

Кочубеївська сільська громада Херсонської області два тижні березня 2022 року перебувала в окупації. Більше місяця тут не було електроенергії, води, зв’язку.

Але найстрашніше, за словами голови громади Людмили Костюк, було пережити обстріли.  260 приватних будинків пошкоджені, сім зруйновано повністю. На жаль, семеро мирних місцевих жителів були розстріляні російськими окупантами чи загинули від обстрілів РФ. На території сільської громади до 24 лютого 2022 року проживало близько 3000 людей. Під час повномасштабного вторгнення більше половини жителів змушені були виїхати. Нині люди повертаються додому. Завдяки допомозі держави та благодійних організацій громада поступово відновлюється: мешканці відбудовують пошкоджене житло, місцеві підприємці відкривають магазини, тут надають медичні послуги  (пацієнтів приймають терапевт та стоматолог), працює виїзний ЦНАП. Діти вчаться онлайн, але громада в співпраці з Херсонською ОВА розробляє проєктно-кошторисну документацію та планує побудувати укриття, щоб перевести школярів на змішану форму навчання.

  Кочубеївська сільська громада відома на Херсонщині, адже саме з неї розпочався процес реформи місцевого самоврядування на півдні України. У 2015 році чотири місцеві сільські ради об’єдналися на добровільній основі й утворили громаду. Тоді до кочубеївців приїздили вчитися та переймати досвід представники інших територій. А вже через рік Кочубеївська громада, перемігши в конкурсі, стала партнером Програми USAID DOBRE. Завдяки цьому громада змогла реалізувати чимало соціально важливих проєктів до повномасштабного вторгнення. Зокрема, поліпшила послугу з транспортного обслуговування жителів, облаштувала молодіжний центр із сучасним обладнанням, розпочала створення молочного кооперативу та інше.

 На жаль, повномасштабна війна внесла корективи в плани громади. Під час окупації російські військові викрали автобус, який закупила для жителів Програма USAID DOBRE. Були також викрадені оргтехніка й обладнання з молодіжного центру та сесійної зали, які передала Програма USAID DOBRE. Відразу після деокупації громади, навесні 2022 року, співпраця відновилася. У межах проєктів швидкого реагування на виклики, спричинені війною, кочубеївці отримали обладнання, побутову техніку, постільну білизну, меблі для облаштування місцевого пункту незламності. Окрім цього, Програма USAID DOBRE підсилила роботу комунального підприємства громади спеціалізованою технікою та інструментами. Зокрема, отримали мінітрактор та мініекскаватор, тракторний причіп, подрібнювач деревини та іншу важливу в господарстві техніку.

 Представники Програми USAID DOBRE ознайомилися з роботою комунального підприємства, яке обслуговує 14 населених пунктів громади. Як розповів його директор Дмитро Олєйнік, нині працівники розчищають придорожні насадження та завдяки подрібнювачу деревини перетворюють гілки на щепу. Таким чином вдається навести лад на території громади й забезпечити людей біопаливом. За досить невеликий час із гілля вдалося отримати 2000 тонн щепи.

 Окрім цього, представники Програми USAID DOBRE оглянули приміщення майбутнього сирного кооперативу. Ще до повномасштабного вторгнення в громаді вирішили створити кооператив із виробництва крафтових сирів. За кошти місцевого бюджету викупили пристосоване для цього приміщення, відремонтували дах, замінили вікна, розпочали внутрішні роботи. Восени 2021 року Програма USAID DOBRE передала для кооперативу спеціальне обладнання: холодильник та холодильні камери, сироварню, охолоджувач молока, маслобійку, лабораторію для перевірки молока та інше. На щастя, під час окупації основна частина обладнання не постраждала. Тож у громаді планують таки завершити важливу справу – відкрити кооператив і розпочати виробництво крафтових сирів.

А ще в Кочубеївці хочуть обладнати місце для ринку. Програма USAID DOBRE в межах проєкту місцевого економічного розвитку передасть у громаду торгові дерев’яні павільйони. Окрім цього, Програма USAID DOBRE допоможе придбати автобус, щоб налагодити транспортне сполучення між населеними пунктами.

«Програма USAID DOBRE стала для нас надійним партнером, яка відразу після деокупації відновила з нами співпрацю. Якщо у 2022 році ми намагалися вижити, у 2023 році – працювали на відновлення громади, то у 2024 році ми прагнемо розвиватися. І у цьому нам допомагають наші добрі друзі та надійні партнери», – зазначила голова Кочубеївської військової адміністрації Людмила Костюк.

Високопільська громада: відновлюються та поступово відбудовуються

 Високопільська селищна громада Херсонської області сім місяців перебувала в окупації, тут були зафіксовані масові факти мародерства російськими військовими. У громаді фактично не залишилося вцілілих будинків. На жаль, громада зазнала найбільших руйнувань серед херсонських громад.

  Катастрофічних збитків завдано житловому фонду, комунальним підприємствам, закладам освіти, культури, охорони здоров’я та об’єктам критичної інфраструктури. Від обстрілів пошкоджено більше половини об’єктів: 2326 приватні будинки, всі 52 багатоповерхівки, 13 із 15 закладів освіти та 18 із 19 закладів охорони здоров’я. Після деокупації в громаду повернулося 5000 жителів із 11163, які проживали тут до повномасштабного вторгнення. 

У Високопільській громаді повністю відновили подачу води, газу, електроенергії, тут працюють основні державні та бюджетні установи, відкриваються магазини. На жаль, у громаді не вистачає робочих рук. Розміновано лише 10 відсотків сільськогосподарських земель. Подекуди й сьогодні на приватних подвір’ях можна побачити табличку з написом «Обережно міни».

 Проте громада поступово відбудовується. Завдяки різним міжнародним проєктам, волонтерам та підтримці громад із різних куточків України. Наприклад, завдяки державному проєкту відновлення «Пліч-о-пліч» громаді вдалося відремонтувати понад 200 приватних та багатоквартирних будинків. За словами голови селищної військової адміністрації Костянтина Сародумова, відбудовою сіл Високопільської громади опікуються Хмельницька, Черкаська, Рівненська  та інші області. Фінансування відновлення населених пунктів Високопілля здійснюється за рахунок обласних і місцевих бюджетів.

Програма USAID DOBRE одією з перших підтримала громаду в складний час для неї час. У межах проєктів екстреного реагування на виклики, спричинені повномасштабною війною,  місцеве комунальне підприємство отримало спеціальні інструменти, глибинні насоси, ємність для води на 5000 літрів, системи автоматичного управління водопостачання. Завдяки наданій допомозі вдалося відновити водопостачання у п’яти населених пунктах громади. Інструменти та техніка (мінінавантажувач), які також передала Програма DOBRE, використовуються комунальними службами громади для розбору завалів, перекриття покрівель, відновлення критичної інфраструктури, влаштування модульних ФАПів.

Представники Програми USAID DOBRE відвідали базу комунального підприємства, оглянули будівлю районної лікарні, пошкоджену внаслідок бойових дій, яка потребує великих фінансових ресурсів, побачили відновлені в межах проєкту «Пліч-о-пліч»  двоповерхівки.

 Окрім того, представники Програми USAID DOBRE оглянули приміщення, в якому планується розмістити інформаційно-ресурсний центр із підтримки бізнесу та розвитку підприємництва «Майстерня бізнесу». Найближчим часом у громаду надійде устаткування для центру: деревообробний верстат, обладнання для виготовлення поліграфії, а також побутова техніка для кулінарного цеху.

Для чого  громадам потрібні Програми комплексного відновлення? Програма USAID DOBRE допомогла підготувати Кочубеївській та Високопільській громадам Херсонської області Програми комплексного відновлення. Нині саму методику, розроблена експертами Програми USAID DOBRE, планують використовувати для інших громад України, які постраждали від повномасштабного вторгнення. Методика узгоджена та підтримана Міністерством відновлення України. До речі, у 2024 році експерти Програми USAID DOBRE допоможуть розробити обласну Програму комплексного відновлення і Херсонській ОВА.

 Для чого це громадам?

«Щоб системно та якісно спланувати майбутнє. Адже під час підготовки програми проводиться аналіз ситуації в громаді. Наприклад, фіксуються всі руйнування, ця інформація координується з Реєстром пошкодженого майна. Методика дозволяє підрахувати кількість населення, яке на даний момент проживає у громаді та яке потенційно може повернутися у громаду. Чи, до прикладу, спрогнозувати розвиток бізнесу. Важливо, що до розробки Програми залучаються жителі громад з різних населених пунктів. І вже на підставі зібраної інформації вибудовується майбутнє цієї території», – розповідає заступник керівника Програми USAID DOBRE Максим Бурдавіцин.

 Окрім цього, Уряд України й міжнародні партнери фінансово підтримуватимуть громади, спираючись на таку Програму, щоб відновлення та розвиток громад відбувався не хаотично, а спрогнозовано. Аби не було ситуацій, що побудували, наприклад, школу чи дитячий садок, а вони там нікому не потрібні. 

Нині Кочубеївська та Високопільська громади Херсонської області задовольнили найперші потреби людей, змогли відновити водопостачання, електроенергію, газ.

 «Програма розпочала співпрацю з цими громадами ще до повномасштабного вторгнення, підтримувала їх у найскладніші місяці. Відразу після деокупації ми надали допомогу в межах проєктів швидкого реагування, щоб громади могли розбирати завали, відбудувати інфраструктуру та надавати послуги. Під час нашого візиту ми побачили, що, попри руйнування, голови територій працюють над тим, щоб відновити громади та повернути жителів додому. Ми захоплюємося стійкістю жителів, які планують своє майбутнє і хочуть розвивати свої громади. І в цьому їм готова допомогти Програма USAID DOBRE», – підкреслив керівник Програми USAID DOBRE Браян Кемпл.

Загалом у Херсонській області Програма USAID DOBRE підтримує 12 громад-партнерів. 

 

Коментар
19/07/2024 Четвер
18.07.2024
17.07.2024