Не за рублі: в Україні поширили фейк про оплату проїзду в Сумах

11 Липня 2024, 13:29
Спростування міфу: у Сумах транспорт не приймає російські рублі ФАКТЧЕК 254
Спростування міфу: у Сумах транспорт не приймає російські рублі

Спростування міфу: у Сумах транспорт не приймає російські рублі. Російська пропаганда розганяє брехню про те, що в місті Суми за проїзд у громадському транспорті оплачують в рублях. Таку інформацію поширили у одному із телеграм-каналів.  Як «доказ» пропагандисти додають фото валідатора проїзних карток нібито із сумського автобуса. Однак насправді зображення було відредаговане у фоторедакторі. Деталі розповідаємо далі.

Перш за все, варто згадати, що це не вперше російська пропаганда поширює дезінформацію про нібито запровадження іншої валюти, окрім гривні, в Україні. Раніше фактчекери вже спростовували фейки про те, що на Херсонщині і Запоріжжі переходять на рублі.

І про те, що в західних областях України вже введені злоті.

Цього разу агітпроп «переконливо» стверджує, що рублями вже офіційно оплачують за проїзд у громадському транспорті прикордонного міста Суми. Очевидно, що місто обрали не випадково, бо від Сум до російського кордону – всього 30 км.

Як пишуть в пропагандистському телеграм-каналі мовою оригіналу: 

«Валидатор в одном из автобусов в городе Сумы. Проезд 33 рубля», – йдеться в підписі до картинки.

Допис супроводжує фотографія, на якій зафіксований валідатор проїзних карток, з допомогою якого відбувається безконтактна оплата за проїзд. Написи на валідаторі українською мовою, і більше ніяких розпізнаваних знаків чи деталей немає. Тобто фото могло бути зроблене у будь-якому місті, що загалом так і є.

За допомогою зворотного пошуку зображень ми знайшли ідентичну фотографію.  Її у жовтні 2022 року у своєму телеграм-каналі опублікував київський міський голова Віталій Кличко, повідомляючи про те, що у комунальному громадському транспорті Києва на окремих маршрутах стала доступною оплата банківською картою. Однак на оригінальній світлині пише «Київ» і вказано поточний час, а не вартість проїзду.

Щодо міста Суми, то там і справді у комунальних тролейбусах та автобусах ще від 2017 року діє система розрахунків за проїзд безконтактною пластиковою карткою. Вартість проїзду востаннє зростала восени минулого року і становить наразі 8 гривень, а не 33 рублі (близько 15 гривень). 

ВИСНОВКИ

У Сумах, як і в інших українських містах, за проїзд сплачують не в рублях, а в гривнях. Подібні побрехеньки про запровадження рубля як другої чи єдиної валюти в України – частина російської пропаганди, адже замінити все українське російським – послідовна стратегія РФ.

Так, на окупованих територіях росіяни заміняють все – від шкільних підручників до грошової одиниці.  Однак ми переконані, що кремлівські гроші неодмінно підуть відомим курсом російського корабля.

Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні»

Коментар
19/07/2024 Четвер
18.07.2024
17.07.2024