Мешканку Бериславщини за проведення псевдореферендуму посадили на 6 років
Великоолександрівський районний суд Херсонської області визнав жінку винною у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 18 вересня.
Не пізніше 20 вересня 2022 року в умовах окупації жителька села Костирка Бериславського району Херсонської області із корисливих мотивів погодилась проводити псевдореферендум про приєднання захопленої території до Російської Федерації. Вона ввійшла до складу незаконно створеної дільничної виборчої комісії №811, що розмістилася у Новорайському 23-27 вересня із переносною урною і бюлетенями жінка ходила по дворах і пропонувала мешканцям сіл Костирка та Новорайськ проголосувати.
Внаслідок таких дій обвинуваченої та інших колаборантів РФ визнала незаконний референдум таким, що відбувся, і оголосила про приєднання Херсонської області.
У судовому засіданні жінка вину визнала частково і розповіла, що працювати їй запропонувала староста села. Вона погодилася, оскільки хворіла мама і потрібні були гроші на лікування. З іншими членами виборчої комісії вона побачилась тільки в день референдуму. Їм роздали списки, бюлетні, урни і вони пішли по вулицях. Ходили від будинку до будинку та пояснювали, що йде референдум, нікого не вмовляли, не заставляли голосувати. Хто хотів голосував, хто відмовлявся, нікого не примушували. Вибори тривали пʼять днів і обвинувачена стверджує, що брала участь лише два дні. Після референдуму голова комісії заплатила їй в 40 тисяч рублів.
У судовому засіданні допитали сімох свідків. Показання ще трьох свідків суд дослідив із відеозапису на досудовому слідстві, оскільки двоє свідків не могли зʼявитися в засідання через хворобу, а ще один свідок вже помер.
Люди розповідали, що зустрічали на вулиці у супроводі російського солдата обвинувачену і ще одну чи двох жінок, які запитували, чи голосуватимуть вони. Деякі люди говорили, що голосували, а інші, що відмовлялися, розверталися і йшли геть. Один чоловік свідчив, що близько 5 хвидин умовляли їх голосувати, а вони відмовлялися. У числі свідків була жінка, яка також була членом виборчої комісії і ходила з урнами поселу. Вона повідомила, що всі працювали добровільно і за гроші й обвинувачена також.
Після деокупації у приміщенні місцевої школи знайшли наліпки, прапорці з російською символікою, картонні коробки з інструкціями російською мовою, урни для голосування і кабінки в розібраному вигляді та ін.
Крім того, у вироку є посилання на інтернет-публікації з офіційних сайтів російської влади щодо окупованих територій і, зокрема, про включення окупованої Херсонщини до Російської Федерації.
Усі досліджені докази повністю узгоджувалися між собою. Ніяких порушень, які би поставили під сумнів належність і допустимість доказів суд не виявив.
Жінку засудили до 6 років увʼязнення. Також їй на 10 років забороняється обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка повʼязана з виборчим процесом та процесом референдуму.
Обвинувачена утримується під вартою з 1 серпня 2023-го і таким чином вже відбула понад рік призначеного їй строку позбавлення волі.
Читати також: Засудили жительку Новорайської громади на Бериславщині за участь в організації та проведенні псевдореферендуму