Біла Криниця: як відновлюють звільнену Херсонщину

17 Жовтня 2024, 16:00
Світлина: Український кризовий медіа-центру 493
Світлина: Український кризовий медіа-центру

На звільнених від росіян територіях України завжди дуже багато роботи.

Про те, як український закон повертається на деокуповані території, – у матеріалі Українського кризового медіа-центру.

Найгарячіше в селищі Біла Криниця і навколишніх селах  Великоолександрівської громади на Херсонщині було в перші дні окупації і трохи згодом, коли росіян вдалося відігнати до річки Інгулець.

Тоді загарбники рівняли все, що тільки можна, з землею. А з майже двох тисяч мешканців Білокриницького старостату на шість населених пунктів в окупації залишилось не більше трьохсот.

9 березня 2022 року російська армія пішла на Велику Олександрівку, а вже 10 березня зайшли до Білої Криниці з боку села Давидів Брід.

 «Вони переночували тут, відкрили всі магазини, спустошили їх, залишили людей без нічого і поїхали далі на Кочубеївку. Довгий час після того росіян не було, вони базувались у Кочубеївській громаді. І лише після того, як наші хлопці відігнали їх до річки Інгулець, села нашого старостату знову опинилися під постійними обстрілами. Росіяни тоді, як побачили наш елеватор, подумали, що тут місто, хотіли його захопити. Але завдяки Збройним Силам України їх прогнали звідси», – згадує Анастасія Кована, в. о. старости Білокриницького старостату, начальниця ЦНАП Великоолександрівської селищної громади.

 Зруйнований будинок у Білій Криниці Окупанти кинули навколишні села напризволяще. Навіть не стали призначати в Білій Криниці гауляйтера (голову місцевої окупаційної адміністрації) і займатися, як по всій Херсонщині, початком нового навчального року 1 вересня 2022 року.

Сама Анастасія вісім місяців тоді не була вдома, а повернулася невдовзі після звільнення Білої Криниці і Великої Олександрівки 4 жовтня 2022 року.

Починала з виїзних прийомів Центру надання адміністративних послуг і представників селищної ради, — питали, чого найбільше потребують люди.

А з 1 грудня 2022 року, невдовзі після звільнення всієї правобережної частини Херсонської області, зокрема, всього Бериславського району, представники місцевої влади змогли повернутися додому на постійній основі і поступово відновили роботу всіх найнеобхідніших служб.

Зруйнований росіянами будинок у селищі Кар’єрне Разом із Анастасією на свої робочі місця повернулися й всі співробітники ЦНАПу.

 Роботи їм після звільнення додалося: адміністраторам довелося відновлювати доступ до старих реєстрів і запроваджувати нові затребувані послуги – насамперед, для ВПО.

 Що не дивно: після свого звільнення Великоолександрівська громада прихистила багатьох мешканців ще небезпечніших, а також досі окупованих регіонів Херсонщини. У перші місяці реєстри працювали погано, потік людей і навантаження на кожного адміністратора були шалені, доводилось витрачати багато часу на кожне звернення.

Це мало залежало від роботи якогось конкретного ЦНАПу, бо такі проблеми тоді були по всій країні. Однак із поставленими завданнями у Великоолександрівській громаді впоралися.

 «ЦНАП був найпершою структурою, яка відновила свою роботу на території громади. Згодом нам вдалося подолати кризу, покращився доступ до реєстрів, ми внесли до них велику кількість документів щодо реєстрації нерухомого майна. Завдяки цьому могла працювати комісія з пошкодженого майна. Ми стали однією з перших громад, якій вдалося задовольнити потребу населення за програмою «єВідновлення», – каже Анастасія Кована.

 Повертатися додому мешканці Білої Криниці і навколишніх сіл почали одразу після звільнення. Згодом таких людей ставало дедалі більше. Найбільше постраждали від російських окупантів помешкання в селах Білоусове, Первомайському, є пошкоджені будинки в селищах Кар’єрне і самій Білій Криниці.

 У Великоолександрівській громаді окупанти повністю зруйнували село Білогірка, багато руйнувань було в сусідньому Давидовому Броді.

 Тут теж триває відновлення, а частина людей з повністю зруйнованими будинками, яким вдалося оформити всю документацію, вже отримали сертифікати на придбання собі нового помешкання.

За словами Анастасії Кованої, і зараз до ЦНАПу звертається багато людей з Давидового Броду і сусідніх сіл, дехто досі оформлює документи, знищені разом із будинками.

Місцевий ЦНАП надає послуги не лише мешканцям самої Великоолександрівської громади, а й усіх сусідніх – Бериславської, Борозенської, Високопільської, Калинівської. Водночас Анастасія нагадує, що деякі адміністративні послуги можна надавати виключно мешканцям своєї громади – приміром, з реєстрації місця проживання або соціальні послуги. Тож про повноцінний доступ до державних сервісів, як і повернення до тихого життя, до перемоги України не йдеться.

Читати також: Білу Криницю та Новопавлівку відновлюватимуть за програмою «Пліч-о-пліч»

Світлина: Олег Батурін
Світлина: Олег Батурін

Світлина: Олег Батурін
Світлина: Олег Батурін

Коментар
11/12/2024 Середа
11.12.2024
10.12.2024