Не провокація, а пропаганда: як РФ вигадала «український голод» на Донбасі

19 Листопада 2024, 14:21
Зображення ілюстративне ФАКТЧЕК 1434
Зображення ілюстративне

Російські пропагандисти знову вдалися до маніпуляцій, поширюючи інформацію про нібито «українські провокації» голоду на окупованих територіях Донеччини та Луганщини

Так, у намаганні виправдати вже бородатий наратив про «геноцид народу Донбасу», кремлівська пропаганда поширила маніпулятивну й брехливу інформацію, що нібито 10 років тому Україна, а саме тодішній президент Петро Порошенко, своїм указом «спровокував страждання і голод на Донбасі». Розбираємо, чому це неправда.

Таку версію подій десятирічної давнини озвучила та поширила речниця так званого МЗС РФ Захарова. Вона заявила наступне:

«10 років тому, 14 листопада 2014 року, президент України Порошенко своїм указом № 875 ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони від 4 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації у Донецькій та Луганській областях. Ось це і започаткувало фінансово-економічну та транспортну блокаду Донбасу», – йдеться на початку її маніпулятивної заяви.

Скриншот
Скриншот

«А за що таких заходів було вжито щодо Донбасу? Та за те, що населення відмовилося визнавати диктатуру націонал-радикалів, які прийшли до влади не законним шляхом, а в результаті зрежисованого Штатами, Британією, Францією, Німеччиною під час «підхрюкування», «підтявкування» прибалтійських натовських помічників і не лише їх, до речі Польщі теж, та іншими союзниками…

Ось це все Донець та Луганськ не прийняли. Населення там стало на захист своїх законних права і свободи, зберігаючи законні інститути влади.

Не зумівши перемогти мужніх донбасців за допомогою регулярної армії та бандерівських карателів з так званих, як тоді це подавали свіиу  –  «добровольчих батальйонів», неонацистські правителі України вирішили взяти регіон ізмором, просто позбавити його мешканців коштів до існування, змусити страждати, голодувати», – продовжила маніпулювати вона.

Захарова
Захарова

Щодо самого документу, то так такий Указ був. А саме: «Указ президента України про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях». 

Документ був підписаний уже в той момент, коли ситуація в окремих районах Донецької та Луганської областей для України стала практично неконтрольованою.

Указ
Указ

Слід нагадати, що ще 13 травня 2014 року оголосила про свою так звану незалежність так звана «ДНР». За декілька днів це зробили і в так званій «ЛНР». Все літо й осінь на Донбасі точилися запеклі бої, де місцеві загони сепаратистів за підтримки російських найманців, російської зброї та прямої участі російських військ намагалися захопити якомога більше української території. Вже до осені 2014 року була українські сили відбили спробу захоплення Маріуполя. Проте, після 146 днів опору був втрачений Луганський аеропорт. Вже позаду залишилася трагедія в Іловайську, жорстка оборона Саур-могили, бої за практично всі значущі міста регіону.

Саме як наслідок цих всіх військових дій, про які звичайно Захарова не говорить, було видано і рішення РНБО України та указ президента. Проте, його положення були далекі від того, про що говорить речниця МЗС Кремля. Указ розподіляв обв’яки між різними міністерствами України. 

Рішення РНБОУ
Рішення РНБОУ

Ось декілька положень:

  • Кабінету Міністрів України:

1) невідкладно забезпечити:

а) встановлення порядку надання гуманітарної допомоги населенню Донецької та Луганської областей, передбачивши, зокрема, її маркування державною символікою України;

б) опрацювати питання щодо визначення джерел фінансування розрахунків за спожиті енергоносії, заходів з формування та надання гуманітарної допомоги населенню, яке проживає на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях, а також ужити заходів стосовно забезпечення безперебійного електро- та газопостачання на інших територіях Донецької та Луганської областей;

в) ужити заходів щодо:

припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв; евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації…

забезпечити, з метою недопущення збільшення заборгованості з оплати за поставлені енергоносії, затвердження особливого порядку централізованого обліку постачання енергоносіїв на окремі території у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях та оплати енергоносіїв всіма категоріями споживачів;

2) опрацювати питання:

запровадження особливого порядку обліку платників податків та сплати ними податків, зборів до бюджетів під час провадження господарської діяльності на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях;

спрощення процедури проведення відновлювальних робіт на території Донецької та Луганської областей;

  • Міністерству енергетики та вугільної промисловості України:

1) забезпечити невідкладно:

а) разом із заінтересованими центральними органами виконавчої влади, за участю енергогенеруючих та енергопостачальних компаній проведення ремонтних і відновлювальних робіт на об’єктах енергетики Донецької та Луганської областей, які зазнали руйнувань і пошкоджень;

6) проведення комплексу необхідних ремонтних і відновлювальних робіт на об’єктах газо- та теплопостачання в Донецькій і Луганській областях…

Донецька та Луганська області України
Донецька та Луганська області України

Як бачимо, ні про який «геноцид і голодомор» мова не йде.

Щодо блокади, про яку згадує Захарова, – то ця подія зовсім іншого часового періоду. Блокування окупованих територій Донецької та Луганської областей (Блокада ОРДЛО) – заходи, які були направлені на тимчасове але повне припинення транспортного сполучення між державою Україна та тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей тривали з 26 грудня 2016 року до 15 березня 2017 року. Вони здійснювались у форматі громадської акції.

Тільки 15 березня 2017 року, після ухвалення рішенням РНБОУ щодо припинення транспортного сполучення між Україною та ОРДЛО, заходи були переведені на державний рівень.

Тож, можна констатувати, що заява, яку поширила Захарова – є неправдою, маніпуляцією та навмисним перекручуванням змісту й логіки подій та документів.

***

Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні» 

 

Коментар
06/12/2024 Четвер
05.12.2024
04.12.2024