Круглий стіл на Херсонщині: громадянське суспільство та залучення громадян в умовах воєнного стану: як бути ефективним?
На Херсонщині представники громадськості обговорили на Круглому столі тему діалогу між владою та громадами Херсонської області.
Про це повідомляє прессекретар ГО ПЦПСД, менеджер проекту Галина Бахматова, інформує Район.Берислав.
Круглий стіл відбувся наприкінці листопада 2024 року, його тема: «Громадянське суспільство та демократія участі в громадах Херсонщини: виклики, можливості та рішення».
Наразі вкрай затребуваним є реальне залучення громадян до вироблення та реалізації публічної політики, актуальний розвиток різноманітних форм і інструментів демократії участі для підсилення діалогу громадськості з представниками влади.
В обговоренні взяли участь біля 60 осіб – це громадські активісти, журналісти та експерти, представники військових адміністрацій Херсонської області, майже всіх сільських та селищних громад звільненої території Херсонщини; до діалогу також приєдналися релоковані громади, територія яких знаходяться в окупації.
Голова ГО ПЦПСД Олег Дядюн розповів, що на круглому столі зібралася широка коаліція однодумців щоб почути та обсудити вироблену експертами методику оцінки розвитку громадянського суспільства в маленьких громадах Херсонської області..
Одна з цілей посилення громадської участі в управлінні - це розширення можливостей для громад в отриманні міжнародної допомоги, необхідної для відновлення та розвитку.
Олексій Орловський, директор програми “Демократія і належне врядування” Міжнародного фонду Відродження представив учасникам свою організацію, яка почала діяльність в Україні ще на початку 1990 років та мала як стратегічну мету саме розвиток громадянського суспільства. Новітні грантові конкурси орієнтовані на деокуповані території України, які відновлюються вздовж лінії зіткнення.
Михайло Линецький, голова Херсонської районної військові адміністрації , виступив з підтримкою як важливості теми обговорення, так і необхідності робочої методики для постійного зворотного зв’язку та оцінювання реальних досягнень чи недоліків в процедурах демократії участі та залучення громадян. Для роботи влади необхідний постійний громадський контроль.
Експерт ПЦПСД, соціолог та політолог Дементій Білий оглядово презентував методику діагностики стану розвитку громадянського суспільства та процедур демократії участі з прикладами громад правобережної Херсонщини.
Методика діагности громад від ПЦПСД пропонує три складові:
- Спроможність органів місцевої влади здійснювати залучення громадян до прийняття рішень;
- Спроможність громадянського суспільства долучатись до прийняття рішень;
- Практичні результати залучення громадян: як це реально працює?
Для підсилення взаємодії громадянського суспільства та держави на національному рівні зроблено багато в останні роки, незважаючи на війну, тому що в цей складний час і влада, і бізнес, і громадянське суспільство поділяють єдині цінності: це Національна рада реформ, Рада регіонального розвитку, Координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства, Рада національної єдності, Фонд розвитку громадянського суспільства.
В ході панельної дискусії з теми «Виклики та перспективи громадянського суспільства в умовах війни, вплив військових адміністрацій» учасники круглого столу визначили роль військових адміністрацій в імплементації запропонованої методики оцінки рівня демократії участі в громадах.
Голова Громадської ради відновлення Тягинської громади Людмила Баєва розповіла про активну роботу Громадської ради у співпраці з експетрами ПЦПСД, про опитування громадян, про зміну ставлення мешканців громади до планів відновлення та розробки Цільових програм розвитку з негативного та позитив та підтримку.
Олена Тихонова, начальник відділу Бериславської міської ВА, сказала про необхідність просвіти громадян щодо демократії участі, яка є головною умовою розвитку громади та отримання інвестицій. Вона підкреслила, що місцеве самоврядування, яке зараз об’єктивно «заморожене», самим мешканцям громад треба заслужити, його треба напрацювати своєю громадською активністю, високою громадською згуртованістю, свідомістю, відповідальністю
Наталія Федорчук, начальник відділу з питань внутрішньої політики та комунікацій з інститутами громадянського суспільства управління внутрішньої та інформаційної політики ХОДА, коротко презентувала різні форми залучення громадян в роботі обласної адміністрації, серед яких важливу роль відіграють Громадська рада та тематичні робочі групи.
Висновки дискусії:
- Методика проста і доступна, може бути опублікована та поширена серед експертів громадянського суспільства для використання її на практиці, в тому числі місцевою владою.
- Методика не тільки оцінює поточний стан громадянського суспільства, але й гнучко реагує на потенціал громади та на обмеження безпеки, пропонуючи розвивати механізми, доступні на розумну тимчасову перспективу
- Потрібен Загальноукраїнський моніторинг реалізації Стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на регіональному рівні.
Читати також: Тягинська громада ухвалила проєкт Плану відновлення